Faiz oranlarının 18 yıllık en yüksek seviyesine ulaşmış olması, Avustralya’da geçen ay önceki herhangi bir Ekim ayına göre daha fazla yeni aracın satıldığı anlamına geliyor.
Avustralyalılar, yükselen faiz oranları ve yaşam maliyeti baskıları önünde harcamaları sıkıştırırken, geçen ay önceki herhangi bir Ekim ayına göre daha fazla yeni motorlu taşıtın satıldığı bildirildi.
Toyota HiLux ve Ford Ranger pikaplar graflerin başına geri döndü; elektrikli araçlar ise satılan araçların yaklaşık dördünde birini oluştururken, en çok satan 10 araçtan altısı Çin menşeliydi.

Federal Chamber of Automotive Industries (FCAI) ve Electric Vehicle Council (EVC)’den gelen yeni verilere göre, Ekim 2026’da tüm zamanların en yüksek 107.493 yeni aracı satıldı.
Bu rakam, 2023 yılında kaydedilen önceki Ekim rekoru olan 106.809 satıştan yüksek ve 2025’e göre %6,8 artış gösteriyor.
Yılın başından bu yana 1 milyondan fazla yeni aracı satıldı – 1.065 milyon – bir önceki yıla göre %2,5 artış; bir önceki yıl ise 1.2 milyondan fazla teslimatla rekor bir sonuçla kapandı.
Bu sonuç, ekonomideki baskının sürdüğü bir dönemde gerçekleşti; son altı haftada yaşanan iki faiz artışı resesyon korkularını tetikledi.
Elektrikli araçlar (24.845), satılan yeni araçların %23,1’ini oluşturdu; bu oran bir yıl önceki aynı dönemin %7,3’üne göre yüksek, ancak Ağustostaki %24,9 luk yüksekliğin altında kaldı.
Bunlara hibrit araçları (18.434) ve şarj edilebilir hibrit araçları (11.745) eklediğinizde, “elektrikli” araçlar satılan yeni araçların yarısından fazlasını – %51,2’sini oluşturuyor.
Ancak daha şaşırtıcı olan, dizel araçlara yönelik talebin – en azından yavaşlayan bir düşüş – yeniden canlanması.
Dizel araç satışları yıl karşılaştırmasında önemli ölçüde düştü – Ekim’de %14,7, bir yıl önceki aynı dönemin 30.000’inden fazla satışından – ancak bu, yalnızca benzinli araçların düşüşünden daha dik değil; onlar %35,9 düşerek 23.605 satışa geriledi.
Eylül ayında, yalnızca dizel araçlar (%23,1 pay) benzinli araçlara (%23,9) ve elektrikli araçlara (%24,2) satışta geriledi.
Sonuç, ülkenin en çok satan iki açılı kamyonetinin, Toyota HiLux’un (5954) ve Ford Ranger’in (5228) sırasıyla %34 ve %37,8 artış göstermesiyle desteklendi.
Her iki model de üçüncü ve dördüncü sıradaki Toyota RAV4 (4718) ve Tesla Model Y (3105)’i geride bıraktı; HiLux ise bir yıldan uzun süredir en iyi satış sonucuna ulaşırken, kayıtlardaki en yüksek sekizinci sonuç oldu.
Toyota, ülkenin en çok satan marka konumunu korudu; 20.649 araçlık satışıyla bir önceki yıla göre %4,7 artış kaydetti ve bu yılın dördüncü çeyreğinde rekor sayıda yeni araç teslim etme yönündeki iddialı planlarının bir parçası olarak bu sonuca ulaştı.
HiLux açılı kamyonetinde nadir görülen indirimlere başladı, 4.000 dolar indirim sunarken, tüm model yelpazesindeki talebi karşılamak için artan stok sağlayacağını belirtti.
İkinci sırayı ardışık yedinci ayında BYD ele geçirdi ve 10.025 teslimat bildirdi; bu, kayıtlardaki en iyi ikinci sonuç oldu ve yalnızca geçen ayın yaklaşık 19.000’e yakın olan satışına geride kaldı.
Günümüz otomobil pazarında – 60’tan fazla markanın müşteri kazanmak için rekabet ettiği bir ortamda – Toyota dışındaki bir üreticinin bir ayda 10.000’i aşan satış bildirmesi çok nadir görülen bir durum.
En çok satan on araçtan altısı Çin’de üretildi; bunlara Model Y ve Çince plakalı iki araç olan Chery Tiggo 4 ve Geely EX5 dahil.
Eski Top 10 üyesi Mitsubishi (2356), yükselen Çin menşeli Omoda Jaecoo (2330) çiftinin neredeyse gerisinde kaldı; bu iki marka sırasıyla 13. ve 14. sırada yer aldı, Zeekr (1874) ise Nissan’ı (1895) neredeyse geride bıraktı.
Beş yıl önce Volkswagen, Avustralya’nın dokuzuncu en çok satan markaşıydı; geçen ay ise 20. sırada tamamladı.
Ford, ayı üçüncü tamamlarken, ardından Kia, Mazda, MG, Hyundai, GWM, Geely ve Chery geldi.
Aşağıdaki veriler Federal Otomotiv Sanayii Odası (FCAI) ve Elektrikli Araçlar Konseyi (EVC) tarafından sağlanmıştır.
Ocak 2026’da Top 10 Araç
| Rank | Month | Volume October 2026 | Change year-on-year |
| 1 | Toyota Hilux | 5954 | up 34 per cent |
| 2 | Ford Ranger | 4841 | up 10 per cent |
| 3 | Toyota RAV4 | 4718 | up 7.2 per cent |
| 4 | Tesla Model Y | 3105 | up 322.4 per cent |
| 5 | BYD Sealion 7 | 2524 | up 88.2 per cent |
| 6 | Toyota Prado | 2397 | up 64.4 per cent |
| 7 | Chery Tiggo 4 | 2178 | up 10.3 per cent |
| 8 | BYD Atto 2 | 1943 | New model |
| 9 | BYD Shark 6 | 1843 | up 72.2 per cent |
| 10 | Geely EX5 | 1789 | up 421.6 per cent |
TOP 10 CAR BRANDS IN October 2026
| Rank | Brand | Volume October 2026 | Change year-on-year |
| 1 | Toyota | 20,649 | up 4.7 per cent |
| 2 | BYD | 10,025 | up 153.2 per cent |
| 3 | Ford | 7310 | down 3.4 per cent |
| 4 | Kia | 5801 | up 31.5 per cent |
| 5 | Mazda | 5730 | down 19.7 per cent |
| 6 | MG | 4676 | up 31.5 per cent |
| 7 | Hyundai | 4571 | down 28.6 per cent |
| 8 | GWM | 4417 | down 0.3 per cent |
| 9 | Geely | 4365 | up 520 per cent |
| 10 | Chery | 4365 | up 21.6 per cent |
Passenger cars: Top Three in each segment in October 2026
| Micro | Kia Picanto (318) | Honda Super-One (39) | Fiat/Abarth 500 (3) |
| Light | Geely EX2 (1350) | MG 3 (946) | BYD Atto 1 (443) |
| Küçük < $45k | Toyota Corolla (1601) | MG 4 Urban (894) | Kia K4 (493) |
| Küçük > $45k | MG 4 (213) | Volkswagen Golf (167) | Audi A3 (112) |
| Orta < $60k | Toyota Camry (930) | BYD Seal (359) | Mazda 6e (308) |
| Orta > $60k | Tesla Model 3 (945) | Mercedes-Benz CLA (175) | Lexus ES (122) |
| Büyük < $70k | Skoda Superb (9) | Citroen C5 X (0) | |
| Büyük > $70k | MG IM5 (48) | Mercedes-Benz E-Class (32) | Volvo ES90 (17) |
| Üst Büyük > $100k | Mercedes-Benz S-Class (12) | Porsche Panamera (4) | Rolls-Royce sedan (2) |
| Çok Kişilik < $70k | Kia Carnival (809) | BYD M9 (88) | Hyundai Staria (53) |
| Çok Kişilik > $70k | Volkswagen ID. Buzz (66) | XPeng X9 (43) | GAC M8 PHEV (42) |
| Spor < $90k | Ford Mustang (147) | Mazda MX-5 (103) | Honda Prelude, Mini Convertible (39’ar) |
| Spor > $90k | Mercedes-Benz CLE coupe/dönüştürülebilir (64) | BMW 2 Serisi coupe/dönüştürülebilir (56) | BMW 4 Serisi coupe/dönüştürülebilir (37) |
| Spor > $200k | Porsche 911 (97) | Aston Martin coupe/dönüştürülebilir (10) | Ferrari spor araçlar (8) |
SUV’ler: Ekim 2026’da her segmentte ilk üç
| Light SUV | Mazda CX-3 (941) | Toyota Yaris Cross (842) | Kia Stonic (501) |
| Small SUV < $45k | Chery Tiggo 4 (2178) | BYD Atto 2 (1943) | Jaecoo J5 (1714) |
| Small SUV > $45k | Kia EV3 (504) | Zeekr X (429) | BMW X1/iX1 (375) |
| Medium SUV < $60k | Toyota RAV4 (4718) | BYD Sealion 7 (2524) | Geely EX5 (1789) |
| Medium SUV > $60k | Tesla Model Y (3105) | Zeekr 7X (1441) | BMW X3/iX3 (656) |
| Large SUV < $80k | Toyota Prado (2397) | Ford Everest (1741) | Isuzu MU-X (823) |
| Large SUV > $80k | BMW X5 (319) | Land Rover Defender (299) | Mercedes-Benz GLE (209) |
| Upper Large SUV < $120k | Toyota LandCruiser wagon (1230) | Nissan Patrol wagon (445) | Denza B8 (128) |
| Upper Large SUV > $120k | Lexus GX (199) | BMW X7, Lexus LX (62 each) | Mercedes-Benz G-Class (46) |
Utes and vans: Top Three in each segment in October 2026
| Vans < 2.5t | Volkswagen Caddy (75) | Peugeot Partner (9) | Renault Kangoo (2) |
| Vans 2.5t-3.5t | Toyota HiAce van (903) | Hyundai Staria Load (230) | Ford Transit Custom (228) |
| 4×2 Utes | Toyota HiLux (726) | Isuzu D-Max (420) | Ford Ranger (285) |
| 4×4 Utes < $100k | Toyota HiLux (5228) | Ford Ranger (4556) | BYD Shark 6 (1843) |
| Utes > $100k | Ford F-150 (158) | Ram 1500 (138) | Chevrolet Silverado HD (134) |
Bu gelişme hakkında düşüncelerinizi, donanım deneyimlerinizi veya sorularınızı Topluluk Forumumuzda paylaşın.
Foruma Katıl & Yanıtla ➔
